Testy telefonów

Smartfon fotograficzny

Na początek w grę wchodzą kwestie techniczne. Mimo że producenci smartfonów starają się przedstawiać co jakiś czas więcej argumentów przemawiających za wyższością ich produktów to jeśli chodzi o jakość zdjęć najważniejsze są trzy sprawy.

Wielkość matrycy

Im większa będzie matryca tym lepiej. Duża matryca pozwala na dokładne oddanie obrazu w postaci sygnału cyfrowego. W nowoczesnych urządzeniach matryce mają wielkość do 1/3 cala. Może nie robi to wielkiego wrażenia, ale będzie to matryca, która pozwala na uzyskiwanie jakości podobnej do jakości zdjęć z aparatu kompaktowego.

Jasność obiektywu

To kolejna istotna sprawa. Wyraża się ona przez oznaczenie F.Im mniejsza będzie jasność tym mniej światła dociera do obiektywu. Jeśli jest niska to nie będzie problem, ponieważ aparat będzie to rekompensował przez wydłużony czas ekspozycji. Jednak przy słabym oświetleniu okaże się, żę będzie problem z ładnymi zdjęciami. Dlatego warto sprawdzać ten parametr. Popularne są obecnie urządzenia, gdzie pojawiają się dwa obiektywy z różną jasnością.

Megapiskele

To najczęściej podawany parametr, w ramach którego producenci urządzeń się między sobą ścigają, jednak tak naprawdę najmniej istotny. Im większa rozdzielczość tym lepiej trafia się do wyobraźni użytkowników, jednak w praktyce nie ma to większego znaczenia, jeśli potem nie będzie się pracować ze zdjęciami na wielkich formatach. Właściwie już 13 Mpx wystarczy, by uzyskać dobre jakościowo zdjęcia, z których na pewno będziemy zadowoleni.

Telefon fotograficzny

Telefon z dobrym aparatem

To co będzie ułatwiać robienie zdjęć to dodatkowe opcje dodawane do aparatu jak między innymi technologia AF, dzięki której poprawia się jakość zdjęć, dobra optyka, wykonanie jej ze szkła a nie z poliwęglanu. Jeśli mamy podwójny obiektyw to również będzie można mówić o większych możliwościach w zakresie przygotowania pięknych zdjęć.

Ważne będzie oprogramowanie

To co ma istotne znaczenie i wpływa na to jakie zdjęcia uda się przygotować to bez wątpienia oprogramowanie jakie będzie dostępne w posiadanym urządzeniu. Poszczególni producenci tworzą swoje oprogramowania do aparatów i je udoskonalają, w ten sposób chcą, by możliwości jakie będzie miał fotograf były jeszcze większe. Warto oczywiście zwrócić uwagę na to jak oprogramowanie jest oceniane, w ten sposób znacznie łatwiej będzie nam wybrać dobry sprzęt.

Jeśli nie wiemy jakie urządzenie do robienia zdjęć wybrać to zawsze warto poczytać testy i recenzje na temat poszczególnych dostępnych na rynku urządzeń, na pewno będą to istotne podpowiedzi, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję co do tego jaki sprzęt najlepiej będzie wybrać.

Telefon do selfie

Na rynku znajdziemy także urządzenia, które otrzymują szczególnie mocny aparat z przodu urządzenia, a także takie, które mają nawet dwa aparaty na przodzie. To sprzęty, które stworzone są specjalnie z myślą o miłośnikach selfie. Okazuje się, że taki sprzęt obecnie cieszy się sporą popularnością i przez wiele osób jest wybierany. Warto więc także pod tym kątem zapoznawać się z dostępnymi urządzeniami.

Zobacz również