Porady

Pierwsze uruchomienie smartfona – o czym pamiętać?

Gdy kupiłeś nowy smartfon to będzie przychodził taki moment, gdy pierwszy raz trzeba to urządzenie uruchomić. Pierwsze uruchomienie niby jest czynnością banalną, a jednak zanim się włączy taki sprzęt warto z kilkoma poradami się zapoznać. To praktyczne wskazówki, które związane są z konfiguracją takiego urządzenia.

Co więc zrobić przed włączeniem?

Sprawdzamy zgodność karty SIM, ładujemy baterię, wykonujemy test sprawności, zakładamy konto Google albo Apple ID.

Zgodność karty SIM

Pierwsza rzecz, którą trzeba będzie zrobić to sprawdzić czy karta SIM, którą mamy w starym telefonie albo od operatora będzie zgodna z gniazdem jakie znajduje się w nowym urządzeniu. Obecnie spotkać można trzy wielkości kart SIM. Mini SIM micro SIM i nano SIM. W większości nowych sprzętów pojawiają się właśnie te najmniejsze karty nano. Jeśli okaże się, żę posiadana karta nie pasuje do urządzenia to w takiej sytuacji trzeba się wybrać do operatora i tam zmienić kartę, uzyskując jej duplikat. Zazwyczaj ta wymiana jest dokonywana za symboliczną opłatą. Istnieją także specjalne adaptery, dzięki którym będzie można kartę dopasować do gniazda w urządzeniu.

Naładowanie baterii

Kolejna sprawa, którą trzeba zrobić zanim urządzenie się uruchomi to naładowanie baterii. Przy okazji będzie można także sprawdzić czy ładowarka działa prawidłowo. Niby jest to sprawa oczywista, ale może się zdarzyć tak, że urządzenie w trakcie konfiguracji się wyłączy, a tego jak wiadomo chcemy uniknąć.

Uruchamianie nowego telefonu

Szybki test sprawności

Po tym jak urządzenie będzie naładowane wykonuje się krótki test sprawności. Sprawdzamy czy bez problemu sprzęt się włącza i wyłącza, upewniamy się że przyciski i ekran dotykowy działają poprawnie. Sprawdzić trzeba czy wyświetlacz jest w porządku, czy dźwięk jest dobrej jakości. Oczywiście sprawdzamy także aspekty czysto estetyczne a więc czy obudowa nie ma uszkodzeń.

Założenie konta Google lub Apple ID

Jeśli kupujemy sprzęt z Androidem a nie mamy konta to będzie trzeba takie konto założyć. To konieczne aby w pełni z tego urządzenia korzystać. Można je założyć przez stronę www wykorzystując komputer. Jedynie łącząc sprzęt z kontem pobierać będzie można aplikację. W przypadku urządzeń Apple trzeba posiadać Apple ID do identyfikacji telefonu i korzystania z usług.

Pierwsze uruchomienie smartfona – co zrobić?

Pierwsze uruchomienie trwa dłużej niż zwykle. Trzeba będzie urządzenie konfigurować. Konieczna będzie jego synchronizacja z domowym Wi-Fi a także kilka innych drobnych czynności. Sprawdzamy działanie Wi-fi kontrolujemy działanie aplikacji, ustawiamy blokady telefonu, warto przetestować najważniejsze funkcje urządzenia, usuwamy niepotrzebne aplikacje, ustawiamy również limity transferu. Oczywiście sprzęt musi posiadać dostęp do sieci, dlatego już na samym początku warto postarać się o jego konfigurowanie pod tym właśnie kątem. Jeśli będziemy uruchamiać takie urządzenie już jakiś czas od jego produkcji możliwe, że będzie trzeba wykonać również aktualizację oprogramowania, jeśli takowa będzie już dostępna dla tego sprzętu.

Zobacz również