Porady

Jaki smartfon, czyli jak wybrać? cz. II

Ile pamięci RAM w smartfonie?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych elementów specyfikacji każdego smartfona i trzeba na ten element zwracać uwagę, gdy zależy nam na szybkiej pracy i sprawnym działaniu tego sprzętu. Im więcej pamięci operacyjnej tym płynniejsza będzie praca systemu, lepsza wielozadaniowość i komfortowe granie. W optymalnej ilości również system operacyjny ma znacznie. W urządzeniach z iOS nieco mniejsze znacznie ma to ile będzie RAM. W urządzeniach z Androidem będzie to bardziej znaczące. Tanie urządzenie z tym drugim systemem powinno mieć przynajmniej 2 GB ram. Jednak wydajny sprzęt to już 3-4 GBRAM a te najlepsze urządzenia mają już minimum 6 GB RAM.

Ile pamięci na dane?

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną oczywiście im więcej tym lepiej, ponieważ to pozwoli wprowadzić więcej danych do urządzenia. Wiele też zależy od potrzeb i preferencji użytkownika w tym zakresie. Zakłada się jednak, że tanie urządzenie powinno mieć minimum 16 GB, natomiast dla średniaków będzie to już w standardzie 32 i 64 GB pamięci. Oczywiście w najlepszych mamy już 128 i niekiedy nawet 256 GB pamięci masowej. Jeśli chcemy mieć dużo plików w urządzeniu to na warto postawić na sprzęt, który będzie miał dużo pamięci.

Smartfon z Dual SIM

Dual SIM to bardzo przydatna funkcja, dzięki której będzie można jednocześnie korzystać z dwóch kart SIM za pomocą jednego urządzenia. Smartfon na dwie karty to idealna opcja, gdy ktoś ma prywatny i służbowy numer telefonu.

Jeśli chodzi o działanie takich urządzeń są różne rozwiązania.

Smartfon z Dual SIM

Może być dual SIM aktywny, gdy są dwie anteny i dzięki temu oba numery są cały czas aktywne, albo Dual SIM stand-by, który jest mniej zaawansowany, ponieważ gdy wykorzystywana jest jedna karta druga pozostaje uśpiona. Oprócz tego dostępny jest także Dual SIM pasywny, najmniej wygodny, ponieważ zawsze w ustawieniach trzeba ręcznie decydować o tym, która karta jest aktywna.

Aparat w smartfonie – dobra jakość zdjęć i filmów

Sprawa aparatu dla wielu użytkowników będzie bardzo istotna. Trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie co będzie najważniejsze. Producenci chwalą swoje matryce, podkreślają rozdzielczość i według wielu osób to będzie najważniejsze. Jest to jednak błędne przekonanie. Oprócz rozdzielczości również inne kwestie wpływają na jakość zdjęć. Między innymi przesłona określana zapisem f/liczba. To właśnie ten czynnik powinien być przez kupującego brany pod uwagę. Im niższa liczba tym lepiej. Oprócz tego smartfon powinien mieć stabilizację obrazu przy robieniu zdjęć a także przygotowany szybki autofokus. Smartfon z dobrym aparatem otrzymuje coraz częściej sztuczną inteligencję, która ma poprawiać jakość przygotowywanych zdjęć.

Bateria w smartfonie

Niewątpliwie przy wyborze urządzenia będzie się także zwracać uwagę na to jaka bateria będzie tam zastosowana. To ważny element każdego smartfona, ponieważ od tego zależy jak długi może być czas pracy z danym sprzętem. Obecnie jednak musimy się liczyć z tym, że standardowo smartfon przeznaczony jest na jeden dzień pracy, po którym konieczne staje się ponowne ładowanie takiego urządzenia. Oczywiście im bardziej rozbudowany technicznie sprzęt tym szybciej będzie się rozładowywał.

Zobacz również