Porady

Dłuższa praca smartfona na baterii

Smartfony to z roku na rok coraz lepsze urządzenia, które zaskakują nas pod praktycznie każdym względem. Poprawia się jakość wyświetlacza, wydajność jest dużo lepsza, a aparat po prostu zwala z nóg. W międzyczasie jednak jedna kwestii wydaje się nie tylko nie poprawiać, ale wręcz notujemy z roku na rok poważny regres. Mowa oczywiście o czasie działania na baterii, który wręcz spada w przypadku każdego nowszego telefonu. Są oczywiście urządzenia, które pod tym względem wyglądają lepiej, ale trend jest dość zauważalny. Dlatego coraz więcej osób czas działania pomiędzy lądowaniami uznaje za podstawowy element wyboru telefonu. Zastanówmy się, co wpływa na żywotność baterii, jak wydłużyć czas pracy telefonu i co zrobić, by nie marnować mocy.

Wielkość i rozdzielczość ekranu    

Panuje przekonanie, że największym mordercą baterii jest ekran: jego wielkość oraz rozdzielczość działania. Jeśli popatrzymy na to okiem analitycznym, dość łatwo zauważymy, że jakość ekranu jest dość luźno skorelowana z długością pracy na baterii. Są telefony z wielkimi i pięknymi wyświetlaczami, które pracują długo i są takie, na które trudno patrzeć, ale mimo to szybko ich bateria pada.   

Powyższe zamieszanie związane jest przede wszystkim z tym, że większy i lepszy ekran to zwykle wydajniejszy i bardziej zaawansowany telefon, a więc zapotrzebowanie na energię jest większe i bateria krócej działa. Z drugiej strony, telefony z większymi wyświetlaczami mają więcej miejsca na dużą baterię, a do tego są to zwykle telefony tak zwanej wyższej klasy. Stąd więcej energii w baterii i dłuższa praca pomiędzy poszczególnymi ładowaniami. Suma summarum, wielkość baterii można potraktować jako cechę daną, a zmienną będzie nasze zużycie energii, którym już jak najbardziej możemy sterować. 

bateria w telefonie

Co najbardziej zużywa nam baterię w telefonie?

Zużycie baterii w stanie czuwania jest minimalne. Problem zaczyna się w chwili, kiedy odpalamy dodatkowe funkcje. Zazwyczaj za największe straty energii odpowiadają:

  • Bardzo jasny ekran;
  • Gry 3D;
  • Nagrywanie materiałów w wysokiej rozdzielczości;
  • Moduł nawigacji satelitarnej;
  • Moduły łączności bezprzewodowej;
  • Aplikacje działające w tle.

Pojemność baterii i jej oszczędzanie

Zbyt mała bateria będzie problemem niezależnie od tego, co robimy z telefonem. Na działanie przez jeden dzień bez ładowania współczesnego telefonu pozwalać będzie bateria o pojemności przynajmniej 3000mAh i jest to w zasadzie standard w dzisiejszych telefonach. Smartfony o większych wymaganiach powinny mieć baterie na poziomie przynajmniej 4000mAH, a do tego warto mieć przy sobie powerbank.  

Oszczędzanie baterii na szczęście nie jest za trudne. Najważniejsze postulaty mówią tutaj o wyłączaniu mechanizmów, które w danym czasie nie są potrzebne, na przykład łączności wifi czy nawigacji gps. Do tego warto skrócić czas pomiędzy nieaktywnością i automatycznym wyłączeniem ekranu. Dobrze jest również powyłączać wszystkie działające w tle aplikacje, jeśli nie są nam potrzebne.

Zobacz również