Marki telefonów

Samsung: jaka to firma?

Samsung Group to jedna z największych grup biznesowych z Korei Południowej, która zrzesza firmy produkcyjne i usługowe, które działają w wielu branżach, do tego również instytucje finansowe. Założona w roku 1939 przez Lee Byung-chula jako firma eksportowa, która szybko zaczęła rozwijać się także na inne dziedziny. W ciągu trzech kolejnych dekad działalność rozszerzyła się na inne dziedziny między innymi na przetwórstwo rolno spożywcze, tekstylia, ubezpieczenia, papiery wartościowe. W latach 60tych minionego wieku firma weszła w przemysł elektronicznych a w kolejnym 10-leciu w budownictwo. Po tym jak zmarł założyciel firma podzielona została na cztery grupy Grupę Samsung, Shinsegae, CJ Group oraz Hansol.

Obecnie grupa Samsung na całym świecie zatrudnia ponad 400 tysięcy ludzi na całym świecie w przemyśle samochodowym, elektronicznym, chemicznym, lotniczym, stoczniowym, hotelarstwie, przy budowie, przemyśle tekstylnym czy spożywczym. Azjatycki kryzys finansowy sprawił, że doszło do tego, że oddziały firmy zajmujące się poszczególnymi działami stały się osobnymi firmami, które podlegają ogólnie grupie Samsung. Działalność firmy lokalizowana jest głównie w Suwon, mieście zwanym miastem Samsunga. Firma Samsung Electronics to największy członek grupy Samsunga, jedna z największych firm elektronicznych na całym świecie.

firma samsung

Założona w 1969 roku zatrudnia obecnie blisko 210 tysięcy pracowników. Obroty firmy to ponad 100 miliardów dolarów. Firma znajduje się na liście 10 najlepszych światowych marek. Od lat 90-tych minionego wieku Samsung to firma, która jest międzynarodową korporacją i liderem, jeśli chodzi o produkcję podzespołów elektronicznych na świecie. We wrześniu 1993 roku Samsung Construction dostał zlecenie na budowę jednej z wież Petronas Towers w Kuala Lumpur. Firma budowała również największą budowlę zbudowaną przez człowieka Burdż Dubaj. Firma gładko przeszła przez kryzys finansowy w latach 1997-1998, który nie zaszkodził firmie Samsung w dużym stopniu jak to było w stosunku do wielu innych firm z Korei.

Jednocześnie jednak w tym okresie grupa Samsung Motor Co musiała zostać sprzedana koncernowi Renault. Natomiast Samsung Electronics zaczął się rozwijać bardzo dynamicznie i stał się liderem grupy a także liderem jeśli chodzi o przygotowywanie półprzewodników, wyprzedając w tym zakresie firmę Intel. Samsung Electronics to silny konkurent dla firm z Japonii, Tajwanu czy Stanów Zjednoczonych. Rozwija między innymi produkcje układów pamięci DRAM, pamięci flash czy też lodówek i odtwarzaczy DVD. Firma stawia sobie za cel podwojenie sprzedaży i osiąganie lidera produkcji w kolejnych kategoriach. Obecnie to wiodący producent ekranów LCD a także nowoczesnych telefonów komórkowych. Ze względu na prowadzenie szerokiego spektrum działalności firmy, budzi ona spore kontrowersje jeśli chodzi o prawa patentowe i prowadzi w tym zakresie wiele sporów między innymi z firmą Fujitsu o to kto opracował technologię wyświetlaczy LCD. Samsung to obecnie firma klasyfikowana na 20 miejscu listy najbardziej wartościowych firm na świecie. Wśród studentów w Korei traktowana jest jako idealny pracodawca. 

Zobacz również