Marki telefonów

LG - firma

Firma LG Corporation została założona przez Koo In-Hwoi 1 października 1958 roku. LG wtedy też zbudowało swoje pierwsze radio, które trafiło do sprzedaży na początku roku 1959. Następnie w roku 1961 firma wprowadza na rynek pierwszy automatyczny telefon a cztery lata później sprzedaje swoją pierwszą lodówkę. Rok później możę wprowadzić do sprzedaży pierwszy telewizor a w roku 1968 sprzedaje pierwszy klimatyzator z logo LG. Dalej pojawiają się takżę pralki automatyczne od tej firmy.

W latach 70-tych LG po tym jak zostaje połączone z Lucky Chemical Company zmienia nazwę na Lucky Goldstar Gropu. W naszym kraju spółka Art.-B inwestuje w roku 1990 kapitał w spółkę i rozpoczyna działalność linii produkcyjnej LG Art. B. Do roku 1995 firma działała pod nazwą Lucky LG Group, która oddawała to, że połączone zostały dwa koncerny. Obecnie firma LG to czwarta pod względem wielkości firma w Korei Południowej, jeśli chodzi o zatrudnienie. Przed nią znajduje się Samsung, Hyundai, SK Group. Firma zatrudnia ponad 140 tysięcy osób w 120 krajach. W roku 1996 obroty całego koncernu były już na poziomie blisko 75 mld dolarów.

Firma zajmuje się przede wszystkim działalnością w zakresie przemysłu energetycznego, chemicznego, elektronicznego oraz telekomunikacją. To właśnie dwie ostatnie dziedziny są kojarzone mocno z marką LG, która została przemianowana w latach 90-tych na LG Electronics i stały się one wiodącą działalnością tego koncernu. Założona razem z holenderskim koncernem Royal Philips Electronics spółka LG Philips Displays to jeden z największych producentów, jeśli chodzi o matryce do telewizorów i monitorów. W roku 2005 powstaje spółka z kanadyjskim Nortelem, która produkowała i sprzedawała sprzęty telekomunikacyjne.

firma LG

W roku 1996 LG Investment Holdings BV z siedzibą w Amsterdamie członek koreańskiej LG Group objęła większościowy pakiet Petrobank. Z powodu kłopotów na rynku rodzimym sprzedany potem Nordea ABW roku 1997 w maju spółka LG Electronics Polska pojawiła się na naszym rynku. Prezesem polskiego oddziału LG Electronics od lutego 2004 roku był Dong Woong Shin. Od stycznia 2006 roku prezesem jest Young Ik Lee, LG Electronics ma także swoja fabrykę w Mławie. LG Electronics mława to spółka, która odpowiada za montowanie wysokiej jakości odbiorników telewizyjnych i obecnie zatrudnia około 3 tysiące osób.

W 2003 roku odnotowała ona zysk rzędu 28 mln złotych. W połowie 2005 roku LG Group podpisała kontrakt z gminą Kobierzyce koło Wrocławia. Na działce liczącej blisko 300 hektarów za pół miliarda euro zbudowane zostały fabryki, w których produkuje się ekrany ciekłokrystaliczne a także chłodziarki. Razem z inwestycjami towarzyszącymi całość kosztowała tam około miliarda euro. Ogólne przychody spółki odpowiadającej za produkcję w okolicach Wrocławia to blisko 5 miliardów złotych. W tym okresie ponad 4,95 mld dolarów to zyski ze sprzedaży. W przypadku spółki, która odpowiada za produkcję w Mławie było to nieco ponad 4,35 mld złotych i przychody ze sprzedaży 4,33 mld.

Zobacz również