Marki telefonów

Huawei - firma

Huawei – firma która powstała w rybackiej wiosce a stała się światowym molochem. Z Chinami kojarzy się nam tradycja, kolor, zapach. Jednak to również mieszanka, w której połączone zostają elementy tradycji z elementami nowoczesności. I tak również można streścić pobyt w China z firmą Huawei. Warto zapoznać się z historią firmy, która w ciągu 30 lat z małej firmy stała się gigantem, który na całym świecie zatrudnia już ponad 150 tysięcy osób.

Huawei – historia związana z historią Shenzhen

HuaweiHuawei to firma, która powstała w małej miejscowości Shenzhen, która graniczy z Hongkongiem. To właśnie tam mieści się największa siedziba firmy z 16 znajdujących się na całym świecie. To kampus wielkości miasta, gdzie żyje i pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Firma kojarzy się z modemami i smartfonami, jednak jej aspiracje są znacznie większe. W ciągu 30 lat doszło do zmiany małej miejscowości rybackiej w ogromną, siedmiomilionową metropolię. W tym czasie Huawei stał się z lokalnej firmy wielkim gigantem, największej w branży ICT firmy i trzecim co do wielkości producentem smartfonów. Jak to się stało, że w tak krótkim czasie zmieniło się tak dużo? Cała historia zaczyna się w 1987 roku, gdy władze Chin otwierają granicę z Shnezhen i w ten sposób doszło do zmiany tego regiony w specjalną strefę ekonomiczną. Na początku była to mała wioseczka rybacka. Ze względu na bliskość Hongkongu wiele się mogło zmienić, ponieważ ta brytyjska kolonia rozwijała się szybciej niż Chiny. Władze miały więc pomysł na to, by w Shenzhen symulować działanie innych gospodarek. W ten sposób przeprowadzono test i okazało się, żę w ten sposób miejscowość została pobudzona i cały eksperyment przeniesiono na całe Chiny. W 1987 okazało się, że Shenzhen staje się miastem wielkich możliwości, i powstało tam wiele małych firm, wśród nich także Huawei, który zmienił się w światowego giganta. Huawei 30 lat temu

Początki firmy Huawei to rok 1987

 Na początku był to biznes, który opierał się na eksporcie i imporcie dóbr między Shenzhen i Hongkongiem. Były to głównie sprzęty związane z komunikacją jak przełączniki sieciowe. Po kilku latach firma zaczęła tworzyć swoje produkty i to dało początek rozwojowi. Przez pierwsze 10 lat działała na terenie Chin, jednak przełom tysiącleci był najważniejszy, gdy firma przeszła do działania w Europie i dalej w Stanach zjednoczonych. Od roku 2005 większa jest sprzedaż poza Chinami niż w samych Chinach. Huawei dziśPrzez te 30 lat wiele się zmieniło. Firma dziś jest warta około 40 mld dolarów i ma ponad 150 tysięcy zatrudnionych osób. Obecnie to największa w branży ICT firma i po Samsungu i Apple trzeci producent smartfonów. W sumie firma znajduje się w gronie 500 największych światowych firm. W sumie firma buduje swoją markę skutecznie i rocznie zyskuje na sprzedaży nawet po 60 procent co jest oczywiście bardzo dobrym wynikiem. Te rozwiązania, które są przez firmę wprowadzane okazują się strzałem w 10-tkę i dzięki temu zyski również z roku na rok rosną. Wprowadzanych jest przez tą markę sporo innowacyjnych rozwiązań w zakresie konstrukcji telefonów. 

Zobacz również